O společnosti Valeryd

Historie společnosti Valeryd se začala psát v roce 1958, kdy podnikatel Sigge Adolfsson z městečka Vedum požádal o pomoc bratry Bernta a Pera-Owe Larssonovy ze sousední vesnice Larv. Měl zájem o přívěs, který by mohl zapojit za své vozidlo. Měl být lehký, aby mu zjednodušil každodenní práci, při které cestoval po různých farmách a nabízel své výrobky.

Bratři Larssonovi tehdy provozovali autoservis a měli zkušenosti s přestavbou nákladních přívěsů na přípojná vozidla pro traktory. Bratři přijali výzvu Sigge Adolfssona a za krátkou dobu vyjel z jejich dílny první nebrzděný lehký přívěs. Potřeba tohoto typu přívěsu se ukázala jako rozsáhlá a vzhledem k poptávce se činnost bratrů Larssonových natolik rozrostla, že bylo nutné se přestěhovat.

Rozhodli se pro Valeberg, který leží šest kilometrů od vesnice Larv v blízkosti města Ryd. Z názvu oblasti pak bratři vytvořili název nové společnosti – ValeRydssläp (přívěsy z ValeRyd). Během několika let se masová výroba přípojných vozidel stala skutečností a sortiment se rozšířil o přívěsy pro přepravu automobilů, člunů a koní. V roce 1967 byl v továrně vyroben první přepravník koní s A-rámem. Během 60., 70. a 80. let činnost bratrů Larssonových a společnosti Valeryd stále rostla. Do roku 1991 opustilo výrobní linku společnosti Valeryd více než 10 000 přípojných vozidel, přičemž velká část z nich je stále v provozu!

Magnus Larsson, vlastník společnosti Valeryd Group a syn zakladatele Pera-Owe Larssona, vyrostl 200 metrů od továrny. Takto na vše vzpomíná:
„Mám mnoho vzpomínek na výrobu, svařování, montáž a natírání, hlavně na zelené přívěsy s pevnými ocelovými rámy a dřevěnými okraji a podlahami. Začal jsem pracovat ve výrobě poměrně brzy, když mi bylo 10 let, a za každou pneumatiku, kterou jsem nasadil na ráfek a nahustil, jsem dostal jednu korunu. Pomocí běžných ručních nástrojů jsem dokázal nasadit 30 pneumatik za hodinu a vydělat si tak celých 30 korun. Takže od útlého věku jsem si uvědomoval, že tvrdá práce se vyplatí.“

Každá generace rodinného podniku zanechá na provozu svoji stopu. Magnus Larsson si rychle uvědomil, že existuje rozsáhlý trh pro náhradní díly na lehké přívěsy. Společnost Valeryd začala rozvíjet koncepci systému pro uspokojení této poptávky.

V roce 2018 oslaví společnost Valeryd 60. výročí.

Valeryd působí v následujících zemích a jazycích